1 день
Гоголівськими місцями
Ранковий виїзд з Києва поїздом «Інтерсіті».
10:00 Приїзд до Полтави.
Запрошуємо Вас на екскурсію в с. Диканьку.
Відвідування в Диканьці краєзнавчого музею, Троїцької церкви, Миколаївської церкви, усипальниці Кочубеїв. Історія родини В.Л. Кочубея - генерального судді України, екскурсія до кочубеївських дубів, яким понад 500 років. Круглий рік тут готові радо зустріти гоголівські герої, пригостити смачним українським борщем з пампушками, а в травні Диканька також порадує Вас чудовим видовищем квітучого бузку.
Відвідування Музею весілля в с. Великі Будища. Тут ми познайомимось з традиціями і атрибутами українського весілля і навіть самі станемо учасниками українського весільного гуляння.
Обід в кафе
Музей гончарства в с. Опішня. Гончарським традиціям на цій території вже близько 3000 років. У 19-20 столітті тут працювало більше як 1000 гончарів. Нас чекає музей під відкритим небом, де ми познайомимось з класичним українським гончарством.
Музей - заповідник Н. В. Гоголя - прозаїка, драматурга, поета, публіциста українського походження в с. Гоголеве - колишньому родовому гнізді Гоголів – Яновських. Ми побуваємо в видатних місцях, де ступала нога поета, оглянемо парк, озеро, грот, флігель з робочим кабінетом письменника.
Повернення в Полтаву
Вечеря в кафе міста.
Поселення в готель. Ночівля.
2 день
Цікавинки Полтави
Сніданок в готелі.
Виселення з готелю.
Оглядова екскурсія по місту - «Полтава - колиска найкращих українських письменників»: Соборна площа, Святоуспенський кафедральний собор, Спаська церква, Хрестовоздвиженський монастир, Самсоніївська церква, пам'ятник на честь 800 - річчя літописної Лтави, краєзнавчий музей - перлина Українського модерну, пам'ятники Т.Г. Шевченку, І.П . Котляревському, М.В. Гоголю, М. Чурай, загиблим Українським козакам, Корпусний парк з пам'ятником Слави та багато іншого. Також прогуляєтеся на Іванову гору, де навіть встановлений пам'ятник галушок
Запрошуємо на майстер-клас з приготування полтавських галушок в одному з ресторанів міста, де ви познайомитеся з історією виникнення галушкової страви; історією борошна: розповіді про різні способи його виготовлення, застосування та роль в українській обрядовості; технологією виготовлення кисляка та про його корисні властивості; секретами замішування тіста, формування та приготування галушки; таємницею приготування соусу до галушок та як українці урізноманітнювали страву.
А на завершення Ви зможете спробувати галушки, що приготували самі.
Обід. в кафе міста.
Відвідування музею І.П. Котляревського чи В.Г. Короленка.
Трансфер на залізничний вокзал.
Прибуття до Києва орієнтовно о 23:00.